Recenzia – Canon 5D Mark IV z pohľadu svadobného fotografa

20. augusta 2018

Úvod

Dúfam, že táto recenzia vám poskytne praktický pohľad na Canon 5D mark IV a pomôže vám zistiť, či zodpovedá vašim potrebám a predstavám. Nechystám sa zachádzať do prílišných technických detailov, takže tu nehľadajte žiadne tabuľky, či grafy alebo schémy zapojenia senzorov. Na internete je množstvo týchto článkov, takže ak hľadáte práve technické detaily, určite ich nájdete inde.

 

Prečo Canon

Som profesionálny svadobný fotograf, ktorý používa fotoaparát zhruba  1 – 3 krát do týždňa, často 10 – 12 hodín počas dňa v náročných podmienkach. K svojej foto technike pristupujem ako ku pracovným nástrojom, takže sa sem tam dostávajú poriadne zabrať. Spoľahlivý a rýchly fotoaparát je pre mňa nevyhnutnosťou, pretože počas fotografovania si nemôžem dovoliť zaváhanie techniky. Jedinou voľbou sú profesionálne modely, ktoré sú síce drahšie, no dlhodobo a bezchybne pracujú aj v drsných podmienkach. Jedným z nich je aj Canon EOS 5D Mark IV. V tejto krátkej recenzií vám prinesiem pár praktických postrehov, ktoré som nazbieral počas doterajšieho používania.

 

 

 

Fotoaparáty Canon používam od svojich začiatkov, takže viem, čo od nich môžem očakávať. V týchto veciach nemám veľmi rád rôzne nepreverené experimenty, radšej idem na istotu. Svoju cestu digitálnej fotografie som začal ako amatér s EOS 400D. Ďalej nasledovali EOS 40D, EOS 1D Mark IV a potom som sa nadlho uspokojil s EOS 5D Mark III, ktorý mi poskytol všetko, čo som pre svoj štýl práce potreboval … teda aspoň som si to do nedávna myslel …

 

Canon 5D Mark IV, EF 85 mm f/1.4 L IS USM, 1/500 sec @ f/1.4, ISO 100

 

 

 

Canon 5D Mark IV, TS-E 135mm f/4L MACRO, 1/250 sec @ f/4, ISO 160

 

S EOS 5D Mark IV som nafotil  mnoho svadieb a rande fotení, takže môžem povedať, že ho mám už celkom dobre v ruke a v oku. Viac než 5 rokov som bol spokojným používateľom jeho predchodcu 5D Mark III, a skutočne som si myslel, že už nepotrebujem nič viac od fotoaparátu resp. že všetko čo potrebujem mi poskytuje práve 5D Mark III. Lenže vo svadobnej fotografii môže každá maličkosť a technická vychytávka priniesť efektívnejšiu prácu na ,,pľaci“ a väčšiu kreativitu. Často pracujeme v zložitých a nepredvídateľných podmienkach a dobre odladená technika s dotiahnutou ergonómiou je kľúčová pri zachytávaní neopakovateľných momentov a spomienok pre našich klientov.

 

Canon 5D Mark IV, EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, , 1/250 sec @ f/2.8, ISO 100

 

Prvé dojmy

Od prvého momentu, kedy som použil tento fotoaparát som začal oveľa viac experimentovať počas svadby v rôznych situáciách. Napr. pri kráčaní dvojice k oltáru pri veľmi slabom osvetlení, hádzaní konfiet pred kostolom, pri utekajúcich deťoch a všeobecne som začal zachytávať viac reportážnych momentov najmä v extrémne  zlých svetelných podmienkach.

 

 

Canon 5D Mark IV, EF 17-40 f/4L USM, 1/640 sec @ f/4, ISO 100

 

Jedno z nových vylepšení, ktoré skutočne oceňujem je podstatne viac funkcií a nastavení, ktoré sa zobrazujú priamo v hľadáčiku. Popri základných informáciách ohľadom expozičných hodnôt nájdete teraz v hľadáčiku informácie o režime merania expozície, ostriacom režime, vyváženie bielej, režimoch snímania a mnoho iných. Možno si hovoríte, že je to drobnosť, avšak pre mňa to znamená, že môžem meniť tieto nastavenia bez toho, aby som sa musel pozerať na displej. Mnoho krát mi to umožnilo zachytiť veľmi zaujímavé momenty, ktoré by mi s 5D mark III určite ušli, pretože by som sa nepozeral do hľadáčika.

 

Canon 5D Mark IV, EF 17-40 f/4L USM, 1/60 sec @ f/10, ISO 100

 

Canon EOS 5D Mark IV je “cítiť ” v ruke veľmi podobne, ak nie úplne rovnako ako 5D Mark III. Je o trochu ľahší, čo je pre mňa ďalší benefit. Ergonómia zostala nezmenená, takže som sa nemusel nanovo zoznamovať s novým rozložením tlačidiel a logikou ovládania. Telo je tak ako všetky profi modely Canon skvelo utesnené proti prachu a vlhkosti. Rýchlejšie sekvenčné snímanie nepovažujem za príliš podstatné, keďže ho používam minimálne, ale je dobré vedieť, že ho mám, pre prípad, že budem potrebovať zachytiť viac dynamické situácie. To čo ma naopak veľmi príjemne prekvapilo je oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie ostrenie v horších svetelných podmienkach a kvalita obrazu pri extrémne vysokom ISO. Pri 5D Mark III som až tak veľmi nezvykol používať nízke clonové čísla, nakoľko som sa nemohol na 100% spoľahnúť na ostrenie. Pri 5D Mark IV je to presne naopak a dokonca mám pocit, že všetky moje objektívy ostria akoby zázrakom oveľa lepšie. Pri 5D Mark III som si netrúfol použiť vyššie ISO ako 6400 a aj to len v naozaj krajných situáciách. Pri 5D Mark IV som komfortný s ISO 12 800. Fotky vyzerajú v porovnaní s 5D Mark III omnoho lepšie a sú menej náročné na postprodukciu.

 

        Canon 5D Mark IV, EF 85mm f/1.4L IS  USM, 1/250 sec @ f/1.8, ISO 10 000

 

Jednou, doposiaľ z mojej strany veľmi podceňovanou vychytávkou je vstavaný Anti-flicker systém (detekcia blikania). Funkcia, ktorá funguje nadmieru spoľahlivo pri umelom osvetlení, v kostoloch alebo počas recepcií. Foťák dokáže rozpoznať umelé osvetlenie s nevyhovujúcou obnovovacou frekvenciou (napr. žiarivky) a exponuje tak, aby nedochádzalo k obrazovým chybám a aby všetky fotky z danej miestnosti mali konzistentné farby a jas. Pri 5D Mark III som mával často na fotkách z takýchto priestorov purpurovo-žltý nádych. Pri 5D Mark IV sa pri zapnutí tejto funkcie, vždy počas zásahu systému objaví upozornenie v hľadáčiku a fotky vyzerajú úplne v poriadku.

 

Canon 5D Mark IV, EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, 1/640 sec @ f/2.8, ISO 100

 

Ďalšou zmenou je pre mňa pokrok automatiky. Oveľa viac používam automatické vyváženie bielej (hlavne novu funkciu „Priorita bielej“) a taktiež automatické ISO, keď fotím v priorite clony. Canon 5D Mark IV ponúka oveľa viac možností ako si správanie  funkcie Auto ISO nastaviť a funguje veľmi spoľahlivo.

 

Canon 5D Mark IV, TS-E 135mm f/4L MACRO, 1/250 sec @ f/4, ISO 640

 

Pozitíva

Ostrenie v situáciách kde je málo svetla je tak dobré a tak spoľahlivé, že to prekonalo moje očakávania. Kvalita fotiek je nádherná, zachytáva oveľa viac detailov, sú farebnejšie a ostrejšie a Lightroom oveľa lepšie spolupracuje s RAWmy.

 

Canon 5D Mark IV, EF 50mm f/1.8 STM, 1/500 sec @ f/2,5, ISO 100

 

Rýchlosť sekvenčného snímania sa zlepšila a taktiež rýchlosť zapisovania na pamäťovú kartu. Pri 5D Mark III som po pár záberoch mal už plný buffer a musel som čakať, kým sa opäť uvoľní.

 

 

Canon 5D Mark IV, EF 85mm f/1.4L IS USM, 1/1000 sec @ f/1.8, ISO 100

 

Touch screen je veľká zábava, aj keď mi chvíľu trvalo, kým som si na neho navykol. Užitočný je najmä pri fotení cez Live view, stačí prstom “ťuknúť” kam chcete zaostriť. A keď už som pri tom Live view, tak ostrenie s detekciou tváre je vynikajúce. Môžem oveľa spoľahlivejšie fotiť tzv. “naslepo” aj z menej tradičných uhlov. Ostrenie cez Live view sa voči 5D mark III zlepšilo hlavne vďaka fázovej detekcií, keďže je použitý snímač s Dual Pixel CMOS AF.  EOS 5D mark III ostrila pomocou detekcie kontrastu (ako napr. bežné kompakty) a nebolo to príliš spoľahlivé. Pri nakrúcaní videa ostrenie „nedýcha“ ale pekne drží objekt zaostrený, čo sa nedá povedať o konkurenčných fotoaparátoch, ktoré som skúšal.

 

Canon 5D Mark IV, EF 85mm f/1.4L IS USM, 1/160 sec @ f/2.0, ISO 1250

 

Menšia hmotnosť poteší hlavne vtedy, keď ho musím držať v rukách alebo na krku vyše 12  hodín. Vyššie ISO je excelentné. Hodnota ISO 6400 je u mňa absolútne bez obáv a ISO 12 800 je vysoko použiteľné.

 

 

Canon 5D Mark IV, EF 85mm f/1.4L IS USM, 1/320 sec @ f/1.6 ISO 100

 

5D Mark IV používa pôvodný typ batérie LP-E6N a tiež aj pamäťových kariet CF alebo SD, čo je rozhodne príjemná výhoda. Už spomínaný Anti flicker systém (detekcia blikania), malá ale rozhodne nezanedbateľná výhoda.

 

Canon 5D Mark IV, EF-35mm f/1.4L, 1/5000 sec @ f/1.4, ISO 100

 

Zisťujem, že wifi funkcia a možnosť spárovania s mobilným telefónom je veľmi príjemná záležitosť. Počas workshopov a vysvetľovania svojim študentom, môžem posielať fotky priamo na väčší monitor, bez nutnosti nejakých káblov a pod. Taktiež instantná možnosť pridávať fotky zo svadieb takmer v reálnom čase na sociálne siete je na nezaplatenie (najmä v dnešnej dobe, kedy za vami prídu z cateringovej firmy alebo ľudia od floristov hneď, ako prekročíte prah svadobnej recepcie a pýtajú fotky).

 

Canon 5D Mark IV, EF 35mm f/1.4L, 1/4000 sec @ f/2.0, ISO 100

Priestor pre zlepšenie

Aj keď je zvuk závierky podstatne tichší ako pri 5D Mark III, tak si viem predstaviť, že by to mohlo byť ešte o kus lepšie. A to aj v tichom režime. Niektoré kostoly sú nekompromisné čo do ozveny.

Chýba mi výklopný displej. Nemusel by byť ani otočný, stačil by výklopný. Bola by to rozhodne čerešnička na torte. Na druhej strane, je otázne, či by zniesol drsné zaobchádzanie, s ktorým občas fotoaparáty konfrontujem…

GPS časy pri zaznamenaní na fotke  mi prídu nejaké oneskorené a mimo. Našťastie túto funkciu veľmi nevyužívam pri práci a na dovolenke mi to až tak neprekáža.

RAWy sú o dosť iné a inak sa správajú v postprocese. Musel som “prekopať” svoje presety. Každopádne, je to oveľa lepšie a fotky vyzerajú vynikajúco.

Výdrž batérie je slabšia. Možno je to tým, že sa oveľa častejšie “hrám” s dotykovým displejom, avšak pri 5D Mark III som musel vymeniť baterku až niekedy v polovici oslavy, teraz už keď vchádzam do kostola mi baterka hlási, že je na nule.

Nekompatibilita pôvodného battery gripu z 5D mark III. Smutné, ale dá sa to prežiť aj bez neho.

 

Canon 5D Mark IV, EF-35mm f/1.4L, 1/3200 sec @ f/1.4, ISO 100

 

Záver

Musím konštatovať, že Canon 5D Mark IV je vynikajúco odladený fotoaparát pre profi fotografa, ktorý ide rád na istotu. Pár vecí by sa mohlo zlepšiť, avšak ako pracovný nástroj je to robustný ťahúň a verím, že mi bude dobre a spoľahlivo slúžiť minimálne tak dlho, ako jeho predchodca. Veľa nových funkcií mi otvorilo rôzne možností, ako pracovať kreatívnejšie a efektívnejšie. EOS 5D mark IV samozrejme nie je úplne dokonalý fotoaparát, ale je k tomu veľmi blízko. Pre mňa je podstatné, že sa naň môžem vždy na 100% spoľahnúť. Ak hľadáte niečo podobné, bude pre vás správnou voľbou.

 

, , , ,